Panele akustyczne ścienne
Odpowiednia akustyka dźwięku stanowi w niektórych wyjątkowych miejscach jedno z podstawowych wymagań. Wyobraźmy sobie studio nagrań lub salę koncertową, do których dobiegają wszystkie odgłosy z zewnątrz. Niemożliwe? To prawda. Właśnie dlatego powstały ścienne panele akustyczne, które gwarantują dobre wygłuszenie oraz rozproszenie dźwięku. Można je zamontować wszędzie tam, gdzie zależy nam na wyciszeniu lub uwypukleniu fal dźwiękowych. RemaTec może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w zapewnianiu właściwej akustyki wnętrz, poprzez sprzedaż i montaż wygłuszających paneli akustycznych. Co warto wiedzieć o tej technologii?
Budowa ściennych paneli akustycznych
Ścienne panele akustyczne zbudowane są z dwóch podstawowych elementów. Pierwsza część stanowi funkcję dyfuzora określanego jako rozpraszacz dźwięku i jest wykonana z płyty meblowej lub sklejki oraz wełny. Drugi element to tak zwany absorber dźwięku, który montuje się za drewnianą płytą z wyciętymi otworami przepuszczającymi fale akustyczne. Taka budowa sprawia, że wygłuszające panele akustyczne zmniejszają do minimum pogłos w pomieszczeniu, a dźwięk jest równomiernie rozproszony i czysty. Panele dźwiękochłonne montuje się w zależności od potrzeb zarówno na ścianach, jak i na suficie, a wszystko zależy od stopnia wyciszenia, jaki chcemy osiągnąć. Producenci, chcąc sprostać coraz bardziej wygórowanym oczekiwaniom klientów, produkują panele wygłuszające nie tylko z tradycyjnego drewna o prostej formie, ale również ze szkła akrylowego perforowanego, folii akustycznej, a także innych nowoczesnych absorberów o niebagatelnym wyglądzie oraz kształtach.
Rodzaje paneli akustycznych
Ścienne płyty akustyczne można podzielić na cztery zasadnicze grupy, które różnią się między sobą właściwościami oraz zadaniem do spełnienia. Ze względu na ich funkcje, panele akustyczne dzielimy na:
- pochłaniające,
- odbijające,
- rozpraszające,
- hybrydowe.
Profesjonalny montaż akustycznych paneli pozwala nie tylko skutecznie wyciszyć oraz wygłuszyć pomieszczenie, by nie dostawały się do niego odgłosy z zewnątrz, ale również rozproszyć dźwięk, by rozchodził się równomiernie po sali.
Panele pochłaniające
Pochłanianie dźwięku w panelach akustycznych najczęściej osiągane jest poprzez wykorzystanie absorberów szerokopasmowych i pianki akustycznej w kształcie piramidek lub fal. Takie rozwiązanie stosowane jest w przeważającej części studiów nagraniowych, gdzie pochłanianie hałasu jest szczególnie istotne. Za sprawą zamiany energii fal akustycznych w ciepło, zachodzi proces pochłaniania dźwięku w całym zakresie pasma. Działanie pianki jest więc odczuwalne niemal natychmiastowo, gdy tylko wyłożymy nią pomieszczenie. Szybko zauważymy również znacznie krótszy czas pogłosu, wzrost klarowności dźwięku, a także większą zrozumiałość mowy. Przy zakupie pianki akustycznej należy zwrócić szczególną uwagę na jej jakość oraz parametry. Zależy nam, aby materiał miał właściwości pochłaniające podobne do wełny mineralnej, które pozwalają osiągnąć zadowalające efekty. Najtańsze pianki dostępne na rynku niestety w większości przypadków nie spełniają należycie swojej funkcji. Warto więc zainwestować w materiał nieco droższy, lecz solidniejszy i bardziej profesjonalny. Najniższa pochłaniana częstotliwość przez absorbery i pianki zależy od grubości panelu, jego gęstości oraz odległości od ściany. Pianki akustyczne przeważnie mają grubość nie większą niż 6 cm, dlatego też skutecznie pochłaniają dźwięk od blisko 250 Hz wzwyż. Nie sprawdzą się więc niestety dobrze w każdej sytuacji. Do pochłaniania dźwięków o niższej częstotliwości wykorzystuje się rezonator Helmholtza. Taki panel akustyczny absorbuje nawet basy o wąskim zakresie częstotliwości.
Panele odbijające
Akustyczne panele ścienne o właściwościach odbijających fale dźwiękowe wykorzystywane są przede wszystkim w salach koncertowych, gdzie istotne jest skierowanie dźwięku na widownię.
Panele rozpraszające
Panele rozpraszające, określane jako dyfuzory dźwięku, pozwalają poprawić właściwości pola akustycznego przez jego ujednolicenie w całym pomieszczeniu. Dzięki nim akustyka pomieszczeń jest bardziej równomierna na całym przygotowywanym obszarze. Jest to szczególnie istotne w salach koncertowych lub wykładowych, przeznaczonych dla większej liczby osób. Panele rozpraszające w mniejszych pomieszczeniach umożliwiają z kolei poszerzenie panoramy stereo, co poprawia akustykę tego miejsca. Dyfuzory mogą działać nawet na najniższe pasma częstotliwości, jednak większość dostępnych paneli skupia się na przedziale średnim od około 800 do 3000 Hz.
Panele hybrydowe
Ścienne panele akustyczne o charakterze hybrydowym, to połączenie zestawiające w sobie cechy paneli pochłaniających, przy jednoczesnym częściowym odbijaniu dźwięku.
Zastosowania paneli akustycznych
Wygłuszające panele akustyczne mają bardzo szerokie zastosowanie oraz są coraz chętniej wykorzystywane przy wielu realizacjach. Zamontować możemy je w praktycznie każdym pomieszczeniu, w którym zależy nam nie tylko na wyciszeniu, ale również uwypukleniu dźwięków. Panele akustyczne są więc coraz chętniej wykorzystywane w warunkach domowych w celu wyciszenia mieszkania od hałasów dobiegających z ulicy lub sąsiadujących lokali. Dodatkowo ścienne panele akustyczne gwarantują doskonałą akustykę w pomieszczeniach, gdzie korzystamy z kina domowego, słuchamy muzykę lub ćwiczymy grę na instrumentach muzycznych. W bardziej profesjonalnej roli panele akustyczne spotkamy w studiach nagrań, salach prób, filharmoniach, teatrach, kinach lub klubach muzycznych. Na montaż tego typu paneli coraz chętniej decydują się również uczelnie wyższe i szkoły, które modernizując lub wykańczając swoje pomieszczenia, pragną wyciszyć sale wykładowe oraz sprawić, że prowadzący będzie lepiej słyszany przez wszystkich studentów lub uczniów. Dźwiękochłonne panele ścienne nierzadko wykorzystywane są również w dużych, nowoczesnych przestrzeniach biurowych, a także w trosce o zdrowie pracowników przy skracaniu czasu i redukcji pogłosu w halach produkcyjnych.
Panele akustyczne renomowanych producentów
W ofercie RemaTec staramy się dostarczać jedynie sprawdzone, najlepsze materiały akustyczne o przetestowanym działaniu pochłaniającym, odbijającym lub rozpraszającym fale dźwiękowe. Znaleźć więc można u nas materiały Microsorber oraz Topakustik do wykańczania ścian i sufitów. Panele dostępne są we wszystkich rodzajach nacięć, dzięki czemu bez problemu dopasujemy je do każdego rodzaju i wielkości pomieszczenia. W naszej ofercie można znaleźć również perforowane panele akustyczne Topperfo, które są projektowane i produkowane na indywidualne potrzeby każdego projektu. Z kolei swoje autorskie panele akustyczne RemaTec przygotowujemy na podstawie konkretnych oczekiwań zleceniodawców oraz funkcji, jakie nasze materiały mają finalnie spełniać.
Indywidualne ścienne panele akustyczne
Firma RemaTec specjalizuje się w projektowaniu, sprzedaży oraz montażu paneli akustycznych. Na indywidualne życzenie klientów wykonujemy projekty sali akustycznych i koncertowych, a także produkujemy zamówione perforowane panele akustyczne. Kształt i rozmiar pomieszczenia nie stanowią dla nas problemu, ponieważ wykonujemy systemy akustyczne ścian i sufitów we wszystkich rodzajach nacięć. Sekretem naszego sukcesu są lata doświadczenia, wiele wykonanych realizacji oraz umiejętność wsłuchiwania się w potrzeby zleceniodawców, które potem indywidualnie realizujemy. Sprostamy więc oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów.
Montaż paneli akustycznych ściennych
Montaż ściennych paneli akustycznych najlepiej zlecić profesjonalistom, którzy mają doświadczenie w wykonywaniu zleceń dla osób prywatnych oraz placówek publicznych. Nowoczesne panele akustyczne o nieszablonowym wyglądzie można wykorzystać jako niecodzienny element dekoracji wnętrz, dodając interesującego charakteru całej aranżacji. Ścienne płyty akustyczne można montować na różnorodnych powierzchniach, jednak wcześniej należy je właściwie przygotować. Miejsca takie powinny być odtłuszczone, wysuszone oraz oczyszczone z drobnych zanieczyszczeń i kurzu. Czynność rozpoczynamy od sprawdzenia, czy powierzchnia, do której chcemy przykleić panele akustyczne, nie wchłania wykorzystywanego kleju. Jeśli nie, możemy przystąpić do właściwego mocowania. Klej rozprowadzamy równomiernie na obu powierzchniach, aby przyklejone panele akustyczne były trwałe. Podczas klejenia należy ściśle trzymać się projektu oraz dokładać wszelkich starań, by panele były zamocowane równo jeden koło drugiego. Na rynku dostępne są również modele ściennych paneli akustycznych samoprzylepnych, które posiadają już równomiernie rozprowadzoną warstwę kleju. Zmniejsza to ryzyko, że rozsmarujemy substancję w niewłaściwy sposób.
Dlaczego warto wybrać naszą firmę?
Od wielu lat zajmujemy się akustyką oraz wystrojem wnętrz, dzięki czemu mamy olbrzymie doświadczenie oraz bogate portfolio, wśród którego znajdą się realizacje zarówno dla instytucji użytku publicznego, jak i dla osób prywatnych. Bazując na latach praktyki, dostarczamy całą gamę produktów najwyższej jakości, a także usługę indywidualnego projektowania wnętrz. W swojej pracy wykorzystujemy różnorodne surowce i materiały. Nasze realizacje opieramy o tradycyjne, naturalne drewno, laminaty, powierzchnie lakierowane w wielu kolorach oraz nowoczesne materiały, takie jak szkło akrylowe perforowane, folie akustyczne, a także różnorodne absorbery. Zajmujemy się zarówno projektowaniem akustycznym, jak i sprzedażą materiałów oraz ich profesjonalnym montażem. Z nami stworzysz swoje wymarzone pomieszczenie o unikalnym wyglądzie i niezapomnianych wrażeniach akustycznych. Zapraszamy do skorzystania z naszych specjalistycznych usług!
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą paneli sufitowych